yetkin olmama

“Sen nereden bileceksin, bu işin okulunu mu okudun?” tadındaki serzenişiniz her zaman sökmeyebilir.

(İng. courtier's reply)
Bu yanılgı, karşınızdaki kişinin argümanına karşılık vermek yerine, onun bu konudaki yetkinliğini sorgulamanız şeklinde ortaya çıkar. Siz veya argümanlarını kullandığınız kişi gerçekten de söz konusu tartışma üzerine daha çok okumuş, pratikte bulunmuş veya uzmanlık sahibi olabilirsiniz. İşte sağlıklı bir tartışma için sizden veya argümanlarını kullandığınız kişiden tam da bu yüzden daha tatmin edici cevaplar bekliyoruz; bizi bu konuda yetkin olmamakla suçlamanızı değil sayın argüman sahibi!

Örnekler

“Ben yıllardır astroloji üzerine çalışıyorum, ABD'deki bilmem ne enstitüsünden sertifika aldım. Peki, sen okulunu okudun mu da astrolojinin safsata olduğunu iddia ediyorsun?”
Astroloji konusunda karşınızdaki şüphecinin işaret ettiği sorunları beğenmiyorsanız, o sorunları geçersiz kılmak için gerekli mantıksal açıklamayı sunmanız yeterli olacaktır. Ortadaki tartışmayı kazanmak için karşınızdaki kişiden daha bilgili olduğunuzu veya o kişinin o konuda yetkin olmadığını söylemek yerine sahip olduğunuz bilgileri kullanmayı deneyin! Biz denedik, %100 işe yarıyor.