anlam kargaşası

Gerçeği saptırmak veya karşınızdakini yanlış yönlendirmek için birden fazla anlama gelebilecek sözcükler ya da muğlak bir dil kullandınız!

(İng. ambiguity)
Politikacıların belki de düşmeyi en sevdiği yanılgı budur! Bu yanılgıyı kısaca, “birden fazla anlama sahip olan sözcükleri işine geldiği gibi kullanmak” şeklinde tanımlayabiliriz. Bu taktiği bilmeden uygulayıp yanılgıya düşenler; hadi sizi affettik. Ancak tartışmayı manipüle etmek veya gerçekleri bilerek ve isteyerek çarpıtmak amacıyla bu yolu kullananlar için aynı şeyi söyleyemeyeceğiz. Argümanınız bilinçli bir yanıltma niyeti taşıdığı için onu bir mantık yanılgısı olarak etiketlemek durumundayız.

Örnekler

“Evrim sadece bir teoridir.”
Yani? Evet, evrim bir teoridir, ama bilimsel bir teoridir. Bilimsel terminolojide “teori” kelimesi, bu kelimenin günlük hayattaki kullanımında olduğu gibi varsayım, spekülasyon ya da kişisel görüş veya kanı anlamına gelmez. Bilimsel teori, bir olgu veya gerçekler grubunun açıklaması olarak kabul edilen bir fikir, ifadeler sistemi veya taslağı; gözlem veya deneylerle doğrulanmış bir tezdir. Evrim, kütleçekimi/yerçekimi teorisiyle aynı anlamda bir teoridir.